Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri: 'American Symphony' Altı Adaylıkla Öncü - Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri: 'American Symphony' Altı Adaylıkla Öncü - Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri
Hala en iyi yönetmen (Davis Guggenheim), anlatım (Fox) ve biyografik belgesel ödüllerine aday 2 Hayata (Halau Filmi)
Kötü Basın (Oklafilm)
Bobi Wine: Halkın Başkanı (National Geographic)
Kokomo Şehri (Manolya Resimleri)
Orlando, Siyasi Biyografim (Gösteri)
Duman Sauna Kardeşliği (Greenwich Entertainment)
Hırsız Koleksiyoncusu (FilmRise)

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Tim Cragg – En Derin Nefes (Netflix)
Tony Hardmon, Matthew Heineman, Thorsten Thielow – Amerikan Senfonisi (Netflix)
Lennert Hillege – İşgal Altındaki Şehir (A24)
Franz Lustig – Anselm (Gösteri)
D

Bu yılın Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri adaylarının tam listesi aşağıdadır Fox Filmi (Apple TV+)

EN İYİ YÖNETMEN

Maite Alberdi – Ebedi Hafıza (MTV Belgesel Filmleri)
Madeleine Gavin – Ütopyanın Ötesinde (Yol Kenarındaki Gezilecek Yerler)
Davis Guggenheim – Fotoğraf: Bir Michael J Pennebaker

Eleştirmenlerin Seçimi Derneği’nin belgesel başkan yardımcısı Christopher Campbell yaptığı açıklamada, “Bu yıl sinemalarda ve internet üzerinden yayınlanan olağanüstü belgesellerin sayısından heyecan duyuyoruz ve gerçek suç filmlerini ve dizilerini onurlandıran gecikmiş bir kategoriyi tanıtmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi Smith) Kokomo Şehri aynı zamanda en iyi ilk belgesel, görüntü yönetmeni ve müzik ödülüne de layık (D ” belgesel ortamına çeşitliliğe, eşitliğe ve katılıma bağlılık

Mariupol’da 20 Gün ayrıca en iyi ilk belgesel, anlatım (Mstyslav Chernov) ve politik belgesel dallarında da aday gösterildi

Amerikan Senfonisi En iyi belgesel filmi de dahil olmak üzere altı ödüle aday Bu yılki sekizinci yıllık tören aynı zamanda YouTube, Facebook ve X (eski adıyla Twitter) üzerinden de canlı yayınlanacak Smith – Kokomo Şehri (Manolya Resimleri)
Toby Strong, James Boon, Bob Poole, Neil Fairlie, Wim Vorster, Joshua Tarr, Pete Allibone, Neil Harvey, Andreas Knausenberger – Fillerin Sırları (National Geographic)

EN İYİ DÜZENLEME

Sammy Dane, Jim Hession, Matthew Heineman, Fernando Villegas – Amerikan Senfonisi (Netflix)
Madeleine Gavin – Ütopyanın Ötesinde (Yol Kenarındaki Gezilecek Yerler)
Michael Harte – Fotoğraf: Bir Michael J “Bu etkinlik, kurgu dışı edebiyatın en iyilerini sergilemek ve kutlamakla ilgili; tüm adaylarımızı tebrik etmek ve dünyayı yeni şekillerde görmemizi ve düşünmemizi sağladıkları için onlara teşekkür etmek istiyorum Fox Filmi (Apple TV+)

EN İYİ MÜZİK BELGESEL

Amerikan Senfonisi (Netflix)
Carlos (Sony Pictures Klasikleri)
Önce Bayanlar: Hip-Hop’ta Kadınların Hikayesi (Netflix)
Küçük Richard: Ben Her Şeyim (Magnolia Pictures/CNN Films)
Seni Sevmeyi Seviyorum, Donna Summer (HBO | Max)
Taylor Swift: Eras Turu (AMC Tiyatroları)
Kana, Tere ve Gözyaşına Ne Oldu? (Abramorama)

EN İYİ SİYASİ BELGESEL

Mariupol’da 20 Gün (PBS)
Ütopyanın Ötesinde (Yol Kenarı Gezilecek Yerler)
Bobi Wine: Halkın Başkanı (National Geographic)
Çıkmaza Girdi: Amerika Yüksek Mahkemeyi Nasıl Şekillendirdi (Showtime)
Her Gövde (Odaklama Özellikleri)
Lakota Nation vs Fox Filmi (Apple TV+)
Michelle Mizner – Mariupol’da 20 Gün (PBS)
D


Matthew Heineman’ın Amerikan SenfonisiMüzisyen Jon Batiste’nin, eşi Suleika Jaouad’ın kanserle mücadelesinin kişisel zorluklarının ortasında profesyonel başarı elde etmesinin portresi olan 2023 Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri adaylıklarının başında yer alıyor ”

Eleştirmenlerin Seçimi Derneği belgesel şubesi eş başkanı Carla Renata şunları ekledi: “Ayrıca, tüm cinsiyetler (Transseksüel İnterseks dahil) ve türler genelinde temsil edilen konuları kapsayan çok sayıda adaya tanık olmaktan heyecan duyuyoruz ve bu da Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödüllerini daha da sağlamlaştırıyor Smith – Kokomo Şehri (Manolya Resimleri)
Aaron Wickenden – Misyon (National Geographic)

EN İYİ PUAN

Jon Batiste – Amerikan Senfonisi (Netflix)
Danny Bensi ve Saunder Jurriaans – Misyon (National Geographic)
Nainita Desai – En Derin Nefes (Netflix)
Philip Glass – Güvercin Tüneli (Apple TV+)
Katya Richardson & Kris Bowers – Son Tamir Atölyesi (Breakwater Studios)
D )

EN İYİ BELGESEL ÖZELLİK

Mariupol’da 20 Gün (PBS)
Amerikan Senfonisi (Netflix)
Ütopyanın Ötesinde (Yol Kenarı Gezilecek Yerler)
En Derin Nefes (Netflix)
Ebedi Hafıza (MTV Belgesel Filmleri)
Judy Blume Sonsuza Kadar (Amazon Stüdyoları)
Kokomo Şehri (Manolya Resimleri)
Misyon (National Geographic)
Başından Damgalı (Netflix)
Fotoğraf: Bir Michael J Film aynı zamanda en iyi yönetmen (Heineman), görüntü yönetmenliği (Heineman, Tony Hardmon ve Thorsten Thielow), kurgu (Heineman, Sammy Dane, Jim Hession ve Fernando Villegas), müzik (Batiste) ve en iyi müzik belgeseli dallarında da aday gösterildi Smith – Kokomo Şehri (Manolya Resimleri)

EN İYİ ANLATIM

Mariupol’da 20 Gün (PBS)
Mstyslav Chernov’un Yazdığı ve Gerçekleştirdiği

32 Ses (Abramorama)
Sam Green’in Yazdığı ve Gerçekleştirdiği

Shere Hite’ın Ortadan Kayboluşu (IFC Films)
Nicole Newnham’ın yazdığı
Dakota Johnson’ın seslendirdiği

John Lennon: Duruşmasız Cinayet (Apple TV+)
TBD’nin yazdığı
Kiefer Sutherland’ın seslendirdiği

Fillerin Sırları (National Geographic)
Martin Williams’ın yazdığı
Natalie Portman’ın seslendirdiği

Fotoğraf: Bir Michael J Fox Filmi (Apple TV+)
Matthew Heineman – Amerikan Senfonisi (Netflix)
Amanda McBaine, Jesse Moss – Görev (National Geographic)
Steve McQueen – İşgal Altındaki Şehir (A24)

EN İYİ İLK BELGESEL FİLM

Mariupol’da 20 Gün (PBS)
26 Amerika Birleşik Devletleri (IFC Films)
Gümüş Dolar Yolu (Amazon MGM Stüdyoları)

EN İYİ BİLİM/DOĞA BELGESELİ

32 Ses (Abramorama)
Dünya ve Gökyüzü Arasında (PBS)
Gezegenimizdeki Yaşam (Netflix)
Panterin Yolu (National Geographic)
Zehirlendi: Yemeğiniz Hakkında Kirli Gerçek (Netflix)
Fillerin Sırları (National Geographic)
Vahşi Güzellik: Batının Mustang Ruhu (Gravitas Ventures)

EN İYİ SPOR BELGESEL

Kara Buz (Yol Kenarı Gezilecek Yerler)
BS Yüksek (HBO | Maks)
En Derin Nefes (Netflix)
Bitmedi (Sony Pictures Klasikleri)
Lig (Manolya Resimleri)
Reggie (Amazon Stüdyoları)
Stephen Curry: Yeterince Değerlendirilmemiş (Apple TV+)
Wrexham’a (FX) hoş geldiniz

EN İYİ GERÇEK SUÇ BELGESELİ

Kanıt Yükü (HBO)
Mücevher Hırsızı (Hulu)
John Lennon: Duruşmasız Cinayet (Apple TV+)
Murdaugh Cinayetleri: Bir Güney Skandalı (Netflix)
Telefonla Pazarlamacılar (HBO | Maks)
Hırsız Koleksiyoncusu (FilmRise)
Mağdur/Şüpheli (Netflix)

EN İYİ KISA BELGESEL

Kitap Yasaklamanın ABC’si (MTV Belgesel Filmleri)
Little Rock’ın Berberi (Hikaye Sendikası)
Dünya ve Gökyüzü Arasında (PBS)
Şehrin Anahtarları (New Yorker)
Son Tamirhane (Dalgakıran Stüdyoları)
Kabil’den Son Şarkı (MTV Belgesel Filmleri)

EN İYİ SINIRLI BELGESEL DİZİSİ

1619 Projesi (Hulu/Onyx Kolektifi)
Büyük Vape: Juul’un Yükselişi ve Düşüşü (Netflix)
Çıkmaza Girdi: Amerika Yüksek Mahkemeyi Nasıl Şekillendirdi (Showtime)
JFK: Amerika’da Bir Gün (National Geographic)
John Lennon: Duruşmasız Cinayet (Apple TV+)
Fillerin Sırları (National Geographic)
Parlak Mutlu İnsanlar (Amazon Stüdyoları)
Telefonla Pazarlamacılar (HBO | Maks)

DEVAM EDEN EN İYİ BELGESEL DİZİSİ

30’a 30 (ESPN)
Ön Cephe (PBS)
Murdaugh Cinayetleri: Bir Güney Skandalı (Netflix)
Bakış açısı (PBS)
Mariana van Zeller (National Geographic) ile kaçırıldı
Wrexham’a (FX) hoş geldiniz



sinema-2

Mariupol, Kokomo Şehri’nde 20 Gün Ve Yine de: Bir Michael J Fox Filmi her biri, en iyi belge özelliği ve en iyi düzenleme dalında üç başlığın tümü ile birlikte beş adaylık puanı aldı

2023 Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri, 12 Kasım Pazar günü New York Edison Balo Salonu’nda Wyatt Cenac’ın ev sahipliği yapacağı gala etkinliğinde sunulacak

Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri, tiyatro filmi, TV ve dijital platformları kapsayan 18 kategorideki adayları tanımanın yanı sıra, bu yıl Ross McElwee’yi, daha önce Eleştirmenlerin Seçimi Yaşam Boyu Başarı Ödülü olarak bilinen ve yaşam boyu başarı ödülüne layık görülen DA’ya verilen Pennebaker Ödülü ile onurlandıracak Amerika Birleşik Devletleri (IFC Films)
Lig (Manolya Resimleri)
İşgal Edilen Şehir (A24)
Başından Damgalı (Netflix)

EN İYİ BİYOGRAFİK BELGESEL

Mary Tyler Moore Olmak (HBO | Max)
Shere Hite’ın Ortadan Kayboluşu (IFC Films)
Mars’a Gitmek: Nikki Giovanni Projesi (HBO Belgesel Filmleri)
Judy Blume Sonsuza Kadar (Amazon Stüdyoları)
Güzel Bebek: Brooke Shields (Hulu)
Sinsi (Netflix)
Fotoğraf: Bir Michael J Fox

EN İYİ ARŞİV BELGESEL

Mary Tyler Moore Olmak (HBO | Max)
Shere Hite’ın Ortadan Kayboluşu (IFC Films)
Bitmedi (Sony Pictures Klasikleri)
JFK: Amerika’da Bir Gün (National Geographic)
Uğur Kuşu Günlükleri (Hulu)
Lig (Manolya Resimleri)

EN İYİ TARİHİ BELGESEL

1619 Projesi (Hulu/Onyx Kolektifi)
JFK: Amerika’da Bir Gün (National Geographic)
Uğur Kuşu Günlükleri (Hulu)
Lakota Nation vs Fox Filmi (Apple TV+)
Yazan ve Gerçekleştiren: Michael J