IDA Belgesel Ödülleri 2023'ün En İyi Uzun Metraj ve Kısa Film Kısa Listelerini Açıkladı - Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

IDA Belgesel Ödülleri 2023'ün En İyi Uzun Metraj ve Kısa Film Kısa Listelerini Açıkladı - Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri
Smith, Alexander Mihalkovich, Anita Norfolk)

Nathanizm (Amerika Birleşik Devletleri | Yönetmen: Elan Golod | Yapımcı: Elan Golod, Melanie Vi Levy)

Q (Amerika Birleşik Devletleri | Yönetmen: Jude Chehab | Yapımcı: Jude Chehab, Fahd Ahmed)

Geri Sar ve Oynat (Fransa | Grasshopper Film | Yönetmen: Alain Gomis | Yapımcılar: Anouk Khélifa, Arnaud Dommerc)

Tüm Yalanların Anası (Fas | Arizona Dağıtımı | Yönetmen: Asmae El Moudir | Yapımcı: Asmae El Moudir)

İki Kez Sömürgeleştirildi (Kanada | EyeSteelFilm | Yönetmen: Lin Alluna | Yapımcılar: Aaju Peter, Emile Hertling Péronard, Alethea Arnaquq-Baril, Stacey Aglok Macdonald, Bob Moore)

görülmemiş (Amerika Birleşik Devletleri | Bakış Açısı | Yönetmen: Set Hernandez | Yapımcılar: Set Hernandez, Day Al-Mohamed, Félix Endara, Dorian Gomez-Pestaña)

Biz İzlerken (Birleşik Krallık, Hindistan | POV, BRITDOC Films | Yönetmen: Vinay Shukla | Yapımcılar: Vinay Shukla, Khushboo Ranka, Luke W Moody)

En İyi Kısa Belgesel Kısa Listesi

Uzak (Macaristan | The New York Times Op-Docs | Yönetmen/Yapımcı: Ruslan Fedotov)

Belle Nehri (Kanada | Spira, The New Yorker | Yönetmen: Guillaume Fournier | Yapımcılar: Samuel Matteau, Yannick Nolin)

Yer ve Gökyüzü Arasında (Amerika Birleşik Devletleri | Bakış Açısı Kısalar | Yönetmen: Andrew Nadkarni | Yapımcılar: Andrew Nadkarni, Swetha Regunathan, Katie Schiller)

Kuş cıvıltısı (Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti | The Guardian | Yönetmen: Omi Zola Gupta, Sparsh Ahuja | Yapımcılar: Sparsh Ahuja, Omi Zola Gupta, Dorn Bouttasing)

Temiz (Birleşik Krallık | The New York Times Op-Docs | Yönetmen: Miranda Stern | Yapımcı: Reece Cargan)

Çiçek yiyin (Amerika Birleşik Devletleri | Reluminati Media | Yönetmen: River Finlay | Yapımcı: River Finlay, Sashka Rothchild)

Abanoz (Amerika Birleşik Devletleri | Yönetmen/Yapımcı: Sean-Josahi Brown)

Temiz su (Amerika Birleşik Devletleri | The New York Times Op-Docs, POV Kısaları | Yönetmen: Dream Hampton | Yapımcılar: Ill Weaver, Dream Hampton)

Çok Çalışıyorum (Avusturya | New York Times Op-Dokümanları | Yönetmenler: Total Redusal, Susanna Flock, Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf | Yapımcılar: Total Redusal, Susanna Flock, Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf)

Su Nasıl Taşınır? (Amerika Birleşik Devletleri | Multitude Films | Yönetmen: Sasha Wortzel | Yapımcılar: Colleen Cassingham, Jess Devaney, Anya Rous)

Nasıl Ücretsiz Oluruz (Amerika Birleşik Devletleri | HBO Belgesel Filmleri, The New York Times | Yönetmenler: Geeta Gandbhir, Samantha Knowles | Yapımcılar: Kathleen Lingo, Sweta Vohra, Jess Devaney)

Olay (Amerika Birleşik Devletleri | Hipnotik Resimler | Yönetmen: Bill Morrison | Yapımcılar: Bill Morrison, Jamie Kalven)

Jack ve Sam (Amerika Birleşik Devletleri | Blue Bus Productions | Yönetmen: Jordan Matthew Horowitz | Yapımcılar: Jordan Matthew Horowitz, Andrew Carlberg)

Tanksavar Engelleri Ayini (Amerika Birleşik Devletleri | The New Yorker, Condé Nast Entertainment | Yönetmen: Dmytro Sukholytkyy Sobchuk | Yapımcı: Daniel Lombroso)

Māri merhaba – Rüya Ağacı (Brezilya | Aruac Filmes | Yönetmen: Morzaniel Ɨramari | Yapımcılar: Eryk Rocha, Gabriela Carneiro da Cunha)

Marungka Tjalatjunu (Siyaha Daldırılmış) (Avustralya | Diğer Resimler | Yönetmenler: Derik Lynch, Matthew Thorne | Yapımcılar: Matthew Thorne, Patrick Graham)

Güçlü Penguenler (Amerika Birleşik Devletleri | Hepsi Bir Rüyaydı Yapımlar | Yönetmenler: Louis Myles, Ahmed Twaij | Yapımcılar: Louis Myles, Ahmed Twaij)

Nǎi Nai ve Wài Pó (Büyükanne ve Büyükanne) (Amerika Birleşik Devletleri | Yönetmen: Sean Wang | Yapımcı: Sean Wang, Sam Davis)

Komşu Abdi (Hollanda | The New York Times Op-Docs | Yönetmen: Douwe Dijkstra | Yapımcı: Richard Valk)

Raat: Hindistan’ın Küçük Kasabasında Gece Zamanı (Hindistan | Üçüncü Göz | Yönetmenler: Arti Ahirwar, Ashraf Hussain, Rajkumari Ahirwar, Vikas Khatri, Tabassum Ansari, Kulsum Khatoon, Khushi Bano, Parmeshwar Mandrawaliya, Santra Chaurthiya, Rajkumari Prajapati, Manisha Chanda, Anita Sen, Rani Devi, Ajfarul Shaikh | Yapımcılar: Rima Dairi Morris, Chris Collins, Jaden Pan)

Aniden televizyon (Sudan | Gisa Productions | Yönetmen/Yapımcı: Roopa Gogineni)

Senaryo (Amerika Birleşik Devletleri | Multitude Films | Yönetmenler: Brit Fryer, Noah Schamus | Yapımcılar: Colleen Cassingham, Jess Devaney)

Kar Pantolonlu Tek Boynuzlu At Aniden Kaçtı (Almanya | Filmakademie Baden-Württemberg | Yönetmen: Philipp Schaeffer | Yapımcı: Fabian Leonhardt)

Örtülü Şehir (Birleşik Krallık | JSH Films | Yönetmen: Natalie Cubides-Brady | Yapımcı: Jacob Swan Hyam)

Victoria (Meksika | The New York Times Op-Docs | Yönetmen: Eloisa Diez | Yapımcı: Suleica Pineda)



sinema-2

Kısa listeleri 40 ülkeden 280 belgesel yapımcısı, küratör, eleştirmen ve sektör uzmanı seçti IDA Belgesel Ödülleri, yılın en iyi uluslararası kurgu dışı medyasını kutlama geleneğini sürdürüyor” dedi

Kısa listelerin tamamı için aşağıya bakın 7 Kasım’dan itibaren IDA üyeleri, kısa listeye alınan filmlerin her birini IDA Sanal Sinema’da görüntüleyebilecek ve her kategoriden en fazla 10 aday seçilecek

En İyi Uzun Metrajlı Belgesel Kısa Listesi

Akıntıya karşı (Hindistan | BBC Storyville | Yönetmen: Sarvnik Kaur | Yapımcı: Koval Bhatia, Sarvnik Kaur)

ANHELL69 (Kolombiya | Square Eyes | Yönetmen: Theo Montoya | Yapımcılar: Bianca Oana, David Hurst, Theo Montoya, Juan Pablo Castrillon, Balthasar Busmann, Maximilian Haslberger)

İsimsiz Kız kardeş (Amerika Birleşik Devletleri | Uzun Atış Fabrikası | Yönetmen: Jamie Boyle | Yapımcılar: Marilyn Ness, Elizabeth Westrate, Jamie Boyle)

Apolonia, Apolonia (Danimarka | HBO Max | Yönetmen: Lea Glob | Yapımcı: Sidsel Lønvig Siersted)

Bobi Wine: Halkın Başkanı (Uganda | National Geographic Belgesel Filmleri | Yönetmenler: Moses Bwayo, Christopher Sharp | Yapımcılar: Christopher Sharp, John Battsek)

De Humani Corporis Fabrica (Fransa | Grasshopper Film | Yönetmenler: Verena Paravel, Lucien Castaing-Taylor | Yapımcılar: Valentina Novati, Charles Gillibert, Pauline Gygax, Max Karli, Verena Paravel, Lucien Castaing-Taylor)

Mars’a Gitmek: Nikki Giovanni Projesi (Amerika Birleşik Devletleri | HBO Belgesel Filmleri | Yönetmenler: Michèle Stephenson, Joe Brewster | Yapımcılar: Michèle Stephenson, Joe Brewster, Tommy Oliver)

Arka Görüşte (Polonya | Cinephil | Yönetmen: Maciek Hamela | Yapımcı: Maciek Hamela, Piotr Grawender)

Milisuhando (Güney Afrika | Yönetmen: Milisuthando Bongela | Yapımcı: Marion Isaacs, Viviana Gomez, Sonia Barrera, Milisuthando Bongela, Hankyeol Lee)

Vatan (İsveç | Lightdox | Yönetmen: Alexander Mihalkovich ve Hanna Badziaka | Yapımcı: Mario Adamson, Ashley J

Tören, 11 Aralık haftasında Los Angeles’ta gerçekleştirilecek; mekan bilgilerinin takip edilmesi planlanıyor Adaylar 21 Kasım’da açıklanacak Topluluğumuzun çalışmalarını kutlamaktan ve bu Aralık ayında Los Angeles’ta kazananları sunmaktan heyecan duyuyoruz


Uluslararası Belgesel Derneği (IDA), Salı günü, 2023 IDA Belgesel Ödülleri’nin en iyi uzun metrajlı filmini ve kısa kısa listelerini açıkladı “Bu yılın en iyi uzun metrajlı belgeseli ve en iyi kısa belgesel kısa listeleri yirmi bir ülkeden önemli çalışmaları yansıtıyor

IDA’nın geçici genel müdürü Ken Ikeda, “39 IDA, 48 ülkeden toplam 669 başvuru aldı